Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    Topikgazda

    válasz jimpo #5043 üzenetére

    Megindondokoltam a miérteket ott, ami itt új információ, hogy 2-3 évig nem szeretnéd bolygatni. Én tartom azt, hogy ha kiadsz ~165e Ft-t egy csúcs gamer prociért, akkor azért egy B650E deszkát érdemes lehet alá rakni, pont azért, mert lehet, hogy 2-3 év múlva már megérkeznek a PCI-Express 5.0-ás VGA-k (csak pletyka, de az nVidia Blackwell már elvben azt támogatja) és a nem kazán stílusban működő 5.0-ás SSD-k.

    Még egyszer: jelenleg ezekből nem profitálsz, ez tény, de adott esetben ~20-30e Ft felárért egy olyan platformod lehet, amelybe elég lehet egy 5.0-ás SSD-t és VGA-t belepattintani, és mehetsz tovább probléma nélkül. Hogy ennyit megér-e Neked, azt már döntsd el Te.

    Én az adott (~100e Ft-s) árlimitbe az ott leírt lapokat mondanám. B650E Steel Legend-je van itt wednesday topictársnak, szintén 7800X3D-vel, és láthatóan elégedett vele.
    Ahol esetleg kérdőjelek lehetnek szerintem az az Audio Codec, de arról nem nyilatkoztál például, hogy milyen zajkeltőt használsz és milyen csatiról (ha HDMI -> erősítő vagy hangfal, akkor ez például picit sem érdekelhet). Illetve a már említett SATA teljesítmény (nem rossz, de nem megy el a falig) lehet még téma, de ez sajnos általános ebben az árkategóriában az AM5-nél.
    Asus ROG Strix B650E-F is van pár embernek, pro és kontra is voltak vélemények (Lazika írt egyszer a problémájáról, de azóta nem szólt hozzá).

    RAM terén nem írtál, hogy mekkora mennyiséget szeretnél. Itt én figyelembe venném, hogy léghűtésed van, így a magas modulokat mellőzném (a hűtőd alá max. 42mm-es modul fér el kényelmesen), a fő gond ezzel, hogy általánosan a G.Skill Trident Z5 Neo szériát szokták javasolni ( [DDR5-6000 CL30] vagy [DDR5-6000 CL32]), de az ugye pont ilyen magas, tehát lehet, hogy picit meg kell emelni a hűtőventit, ám a 157mm-es hűtő és a házad 160mm-es max. hűtő magassága miatt ez elég szűk mozgástér.

    32GB esetén amiket én mondanék:
    Alapszint (ez alá ne menj szerintem):
    [Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL36 (KF560C36BBEK2-32)]
    Középszint:
    [G.SKILL Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000 CL30 (F5-6000J3038F16GX2-FX5)]

    Amit még tehetsz, hogy egy gyorsabb RAM-ot veszel (ott már csak Intel XMP-sek vannak zömmel, nincs EXPO támogatás, bár ez általánosan nem probléma), és visszaveszed a sebességét DDR5-6000, -6200 vagy -6400-re, pl. Abridabri kolléga csinálta ezt.

    Van még egy döntési kérdés, bár ez ártényező miatt aligha opció: én személy szerint azért vettem 64GB RAM-ot, mert azt terveztem, hogy a deszka-proci-RAM trióhoz 4-5 évig nem nyúlnék. Márpedig ahogy most általános történet, hogy az anno 2x8GB-os modult vásárolt AM4 (LGA1200, LGA1700, stb.) platformon mozgó emberek szembesülnek vele, hogy ha bővíteni szeretnének, célszerűbb 2x16GB-os modult venni, és kicserélni a bent lévőt, mint utólag venni 2x8GB-os (lehetőleg ugyanolyan) modult, és kockáztatni, hogy szívni fognak vele (lassabb sebesség, rosszabb esetben instabilitás). Nos én ugyanezt várom 3-4 éven belül, vagyis a 32GB-os ajánlott RAM mennyiség felkúszik majd 64GB-ra...
    Jelenleg a 32GB bőven elég mindenre, tehát ez megint lehet, hogy túlzott előre gondolkodás. Ezzel a fő gond, hogy azok a modulok, amiket én is vettem, bizony már 100e Ft körül vannak.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • wednesday

    őstag

    válasz jimpo #5043 üzenetére

    Szia!

    Nekem is ez volt vásárlás előtt a dilemmám, hogy költsek -e ennyit lapra, hiszen "neki csak annyi a dolga", hogy összekösse és működtesse alkatrészeimet hiba nélkül (most ez egy nagyon leegyszerűsített pontatlan hozzáállás, de benne van az emberben). A plusz pénzt mindig lehet másra költeni.

    Én úgy érzem, hogy a gyakori csereberékből már nem lehet olyan jól kijönni, mint a hőskorban. Én nem bántam meg, hogy az Asrock lapot vettem, most már ott van a gépben és le van róla a gond. :)

    Eddig mindenben jó osztályzatot adnék rá egyet kivéve, amit Cifu is említett, az az Audio Codec.
    Rögtön feltűnt, hogy ez másképp szól, mint a Z390- A Pro lapon lévő (2020-ban vettem 30-ért), az Edifier R1280DB-as hangfalon. Talán ez lehetne jobb, de emiatt pl nem cserélném le, mert annyira nem szörnyű. Csak ebbe nincs előrelépés, inkább vissza. És ilyenkor ennek nem örül az ember. :D

    Ha nagyon akarnám, akkor elállnék még gyorsan tőle (14 nap) és tennék egy próbát az ASUS lapjával. De nem...minden másban jó.

    Egy a lényeg. Úgy álltam hozzá a vásárláshoz, hogy megvan rá a keret akkor most belevágok egy ilyen konfigba és nem ami eddig, volt, hogy a jelennek megfelel.

    [ Szerkesztve ]

  • Cifu

    Topikgazda

    válasz jimpo #5045 üzenetére

    A 3+ évvel az a problémám, hogy nehéz belőni mi lesz 3+ év múlva, illetve a 3+ ugye jelenthet 4-5 évet is, akkor meg máris ott vagy, amit lent leírtam.

    A döntés a Tiéd, mi itt maximum pro és kontra érveket tudunk felhozni, ami befolyásolhatja azt.

    Egy "sima" B650-es [ASUS ROG Strix B650-A] ~100e Ft, vagyis ~15e Ft-vel olcsóbb, mint egy B650E-F, viszont hangcodec, VRM, szolgálatások terén kb. ugyanazt adja mindkettő.
    Az [ASUS TUF B650-Plus] egy alap szinten korrekt deszka, ~85e Ft, de például ezen már olcsóbb audio codec van (elvben az, mint a Steel Legenden).
    Mivel felhoztad a Gigabyte-ot, ott például a [B650 Gaming X AX] van ezen az árszinten, ahogy nézem, az audio codec nincs elmítve (ez alapján feltételezem, hogy ott is ALC897-es lehet), de meg van rajta pár olyan plusz extra (pl. első M.2 NVME esetén gyors kioldás), ami az ASUS-nál csak a ROG Strix-eknél kapsz meg. Drágábban, már a kb. 100e Ft-s árrégióban van B650 AORUS Elite X, de a fórumbejegyzések alapján azon is ALC897 codec található például - ám jobb VRM-et és igényesebb hűtést, kidolgozást adnak például.

    A fentiek tudatában tettem meg az eredeti ajánlást egyébként...

    Gyorsabb memóriát vegyek csak hogy visszavegyem a frekvenciát rajta :F Miért?
    Annyival olcsóbbak, hogy azt szinte az ember után dobálják a "csúcsproci" mellé.

    Egyfelől várhatóan garantáltan stabil lesz DDR5-6400 alacsony időzítések mellett (Ő ezt csinálta), amivel az elérhető latency csökkenthető. Másfelől ha később procit cserélsz, amely esetleg jobban kezeli a gyors memóriákat, akkor ott van már a gépben a kellően gyors RAM, csak hozzá kell hangolni...

    Amúgy ezek után én azt mondom, hogy a 32GB-os Kingston kittel egy olcsó és várhatóan problémamentes választást tehetsz.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz jimpo #5045 üzenetére

    az MSI B650m Mortarral szemezek, azon legalabb megvan a 6 sata port ; de tegnapelott arrol is lebeszelt az egyik szomszed.
    No nem ugy szep szavakkal, hanem athozott ket gepet, hogy csinaljak belole egyet. Az egyik valami socket 478 -as Pentium 4 volt ddr1 rammal 120GB diszkkel, a masik az egy Phenom II X6 Socket Am2+ lapban, DDR2 rammal ; na ebben mar volt egy 64GB -s ssd is a diszk mellett. Utobbit az itthoni elfekvo keszletbol kimaxoltam memoriaban, egy 128GB -s WD Green ssd -t bepakoltam, meg tettem hele egy HD7770 -es zsugat hirtelen ezek voltak keznel. Es boldogok lettek tole, nem szaggat tobbe a Prehistorik 2 es a Screamer 2 sem. Mondjuk szerintem ezek eddig se szaggattak, de na. +20% fps a Chromeban az már valami nem ?

    Nekem ehhez kepest 10-es szintu tervaltasra kepes masinam van, es nemerzem ugy, hogy boldogabb lennek egy jobbal, mert 20+ fps a remote desktoppal csak annyit jelent, hogy nagyobb lampast tettem a tudjatokhova, hogy ejjel tobbet dolgozhassak. Hat ez van felenk.

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz jimpo #5045 üzenetére

    > Illetve kacérkodjunk el azzal hogy 3+ év múlva egyben cserélek majd mindent.
    > Tehát addig csak használom, aztán semmi
    > sem marad a közeljövőben épített platformból.

    my 2c:

    - mindig bele kell kalkulálni valami nem várt extrém esetet, amikor beleragadunk a konfigba.
    ez lehet személyes - vagy globális ( pl. Taiwan vs. Kína ..; covid24 ) okok miatt.

    - kompromisszumként ~ egy M.2 Gen5 képes alaplap felára vállalhatóbb
    és ezzel megvan az a lehetőség, hogy nem vesztesz teljesítményt, hogyha a szoftveresek is ráfekszenek a DirectStorage is következő 2-4 évben megjelenő játékokban.
    És a ha eladod a konfigot, akkor talán nagyobb lesz rá a kereslet.
    Két év múlva a Gen5 M.2 ára is be fog zuhanni.
    ~ 2025-re lehet tenni a Gen5 M.2 mainstreammé válását egyes gyártók szerint.

    - Consumer lapokban egyedül az ASUS támogatja a rendes DDR5 ECC memóriát. ( ECC & Non-ECC ); Ez akkor lehet fontos, hogyha elképzelhető, hogy valakinél házi NAS-t vagy preciziós számításokhoz is használva lehet a gép ( akár a gép következő tulajdonosánál )
    Vagyis szintén növelheti a keresletet ennek megemlítése a használtpiacon.

    a fentieket inkább csak amolyan apró érvként irtam,
    hogyha nem tudnál dönteni 2 alaplap között, akkor hátha valamelyik érv átbillent téged a döntésben.

    Mottó: "A verseny jó!"

  • S_x96x_S

    őstag

    válasz jimpo #5057 üzenetére

    > 7800X3D
    > ... Főleg ha van valós haszna, +VRM ami hűvösebb.

    arra azért szeretném felhívni a figyelmedet,
    hogy a 7800X3D overlockja/tunningja más a 3D-Vcache miatt, mint egy sima 7700X-é.
    emiatt a VRM valós haszna is kisebb ( ~ tavasz óta )

    A tavaszi blama ( :O AMD Ryzen 7000 Burning Out: EXPO and SoC Voltages to Blame (AMD Responds) April 25, 2023 [1] ) után az X3D procik tuning lehetőségét az új BIOS eléggé lecsökkentette.
    Emiatt a májusnál korábbi alaplapos teszteket óvatosan kell értelmezni,
    Főleg ha akkor az akkori alaplap BIOS gyárilag ~1.4 SoC voltage -ot adott a procinak,
    a jobb teszteredmény és sajtóvisszhang miatt.
    ( és minél erősebb volt az alaplapi VRM, annál inkább hajlamosak voltak az alaplapgyártók ezt meglépni ..

    [1] "because the amount fed to the chip is dictated by the VRMs, leaving a means for crafty motherboard vendors to allow voltage changes despite AMD's lock (this would not be the first time motherboard vendors have circumvented limits to offer rare functionalities)."

    Mottó: "A verseny jó!"

Új hozzászólás Aktív témák