Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz himpike #103 üzenetére

    A HEL (nagy energiájú lézerek, akinek a HEL nem mond semmit. ;)) terén továbbra is az a bajom, hogy kb. 50 éve a lézerfegyvereket várjuk.

    [Ezt a cikket 10 éve írtam a Logoutra]

    Mi változott? Hogy a kémiai gerjesztésű lézereket hátra hagyva különféle elektromos gerjesztésű lézerekkel eljutottak 200-300kW optikai teljesítmény szintjére, de továbbra is 100kW alatt maradnak a könnyen hordozható megoldások.
    Hadrendbe pedig hogy is állnak? Hát elég macerásan, az US Navy egy szem "60kW+" HELIOS lézert szerelt egy szem rombolóra (a legöregebb Burke-osztályú egységre, a DDG-51 USS Aerligh Burke-re), meg pénzel egy fél marék másik programot, a legnagyobb egy 300kW szintű projekt.
    Az US Army is tesztelget járműre szerelt, nagyjából 15-20kW szintű lézert, tök jó arra, hogy civil quadkoptereket lövöldözzön hozzávetőleg 1km-en belül. Csak éppen a lézert kiszolgáló rendszer elfoglalja a jármű belső terének nagy részét, tehát ez nem kiegészítő rendszer, ez egy dedikált.... quadcopter-vadász. Ami kb. semmi másra nem jó.

    Ehhez képest a jelenleg is létező 30-35mm-es programozott lőszert tüzelő légvédelmi gépágyúk polcról levehetők, a hozzájuk való rendszerek szintén, "csak" össze kell legóznia őket ([a Rheinmetall például marketing okokból új rendszernek aposztrofálja a sajátját] , de ez egy "sima" SkyGuard rendszer, amit itt éppen egy teherautóra szereltek (de bármire lehet amúgy)). Ez egy SPAAG (önjáró légvédelmi gépágyú), nincs itt semmi látnivaló, csak megfelelő szenzorok és megfelelő (programozott) lőszer szükséges hozzá, és máris van valamiféle védelem a drónok ellen, plusz ez már használható másra is. Mégse nagyon rendelgetik a rendszert az országok, mert hát nem olcsó...

    A fix rendszerek terén se látom az áttörést, jelenleg az izraeli Iron Beam rendszert figyeli mindenki, mert talán az van a legközelebb az elvárásokhoz (és nem szántották még be a fejlesztési projektet). De ott is annyi hír volt idén év elején, hogy integrálták az egy szem prototípust egy Iron Dome rendszerhez, és 2025-re várhatóan bevethető lesz. A kisebb Light Blade meg leszerepelt, mivel annyira kicsi volt a hatótávolsága, hogy effektíve "kergetni" kellett vele a célpontokat.

    Az EW is olyan dolog, amiről kevés a nyílt információ. Olykor hallunk róla, hogy milyen hatékonyak voltak bizonyos rendszerek ellen, de ugyanakkor legalább ennyi olyat is hallani, ahol a fix telepítésű EW rendszereket könnyedén bemérik (mert hát nem egy ördöngősség kiháromszögelni őket) és már megy is rájuk a tüzérségi csapás.

    A mobil EW rendszerek viszont már terjednek rendesen, mert hát viszonylag könnyen belőhető a céltartománya a civil quadcoptereknek (mivel széles körben ismertek a használt frekvenciák). A probléma velük ugyanaz, mint a fix rendszerekkel: ha a túloldal számít rá, akkor könnyedén lokalizálhatja az ilyen EW rendszereket használó járműveket. Ezzel együtt már így is azt látni egyes jelentésekből, hogy ezek jelentősen rontottak a sima civil quadcopterek hatékonyságán. A probléma a nem civil rendszerekkel van, amelyek szintén egyre népesebbek...

    A kard és pajzs küzdelme megy tovább.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák