Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz Dare2Live #500 üzenetére

    [link]
    Első bekezdés:
    2006.04.21 12:30 Rövid magyar nyelvű összefoglaló a WHO internetes oldalain megjelent fontosabb hírekből 1./ Az „Állítsátok meg a tuberkulózist” (Stop TB) közéleti személyiségek helyzetelemzésének és a jövőre vonatkozó stratégia kidolgozásának megszervezésével egyesíti az erőket annak érdekében, hogy Kelet-Európában megállítható legyen a tbc veszély. (Koppenhága, 2006. április 2.) Roberto Bettega olasz sportoló, a Juventus FC alelnöke, először beszélt nyilvánosan saját, a tbc-vel kapcsolatos élményeiről, és aláírta a „Stop TB” felhívást. A tbc Világnapján további sportolók is csatlakoztak a kezdeményezéshez. A Világnap alkalmából a WHO „Stop TB” igazgatója részletes tájékoztatást adott a meghívott szakembereknek, politikusoknak és olasz együttműködő partnereknek a tuberkulózis jelenlegi helyzetéről a világban. Európában a tbc komoly veszélyt jelent: a WHO becslése szerint, 2004-ben a tagállamokban csaknem 450 ezer új megbetegedés jelentkezett és 69 ezer tbc halálozás fordult elő. A fórum megrendezésével a WHO célja a figyelemfelkeltés, anyagi és erkölcsi támogatás megszerzése, és ezen keresztül a 2006-2015 „Stop TB” terv megvalósítása volt. A témáról bővebben a WHO honlapján itt olvashat Forrás: WHO

    www.refujvaros.hu

  • kymco

    veterán

    válasz Dare2Live #500 üzenetére

    Egy szakmai anyagból beollózva:
    Az 1950-es években megjelentek az első hatékony gyógyszerek. Magyarországon mindenki számára kötelezővé vált a védőoltás (BCG), a tüdőgondozói hálózat lefedte az egész országot, a 60-as évektől pedig elindult a lakosság rendszeres tüdőszűrése. A tbc-s betegeket szanatóriumokban különítették el, a tbc legfőbb hordozóit, a teheneket pedig szűrni kezdték. A betegség gyakorisága folyamatosan csökkent, a legalacsonyabb szintet a 80-as években érte el. A megbetegedés gyakorisága 4 % alá csökkent, a halálozás pedig 40 %-kal lett kisebb. Ekkor mindenki azt gondolta, hogy a tbc problémája nagyrészt megoldódott és gyakorlatilag a fejlődő országokra korlátozódik.
    Napjainkban mégis újból előtérbe került – Európában és Észak-Amerikában is. Az AIDS mellett az egyik legnagyobb népegészségügyi problémát jelentő fertőző betegség. A világon évente 8 millió új megbetegedés fordul elő és 3 millió ember halálát okozza. A megbetegedés elkerülhető lenne, ami azért is lényeges, mert az új tbc-s esetek zöme a gyermekek ill. az aktív munkavégzésre képes (15-59 éves) embereket körében fordul elő. Mi lehet a jelenség oka?
    Elindult a tömeges bevándorlási hullám kelet felől, ezzel szintén sok beteg vagy tünetmentes hordozó érkezik Nyugat-Európába – beleértve hazánkat is. Világviszonylatban a tbc terjedésének legfőbb oka azonban maga az AIDS, az immunitás nagyfokú csökkenése következtében. A két fertőzés gyakorlatilag együtt fordul elő a világ különböző tájain. Afrikában az AIDS-fertőzöttek 40 %-a egyidejűleg tbc-ben is szenved.
    Még ennél is nagyobb gondot jelent az a tény, hogy napjainkban új, ún. polirezisztens (azaz a hagyományos gyógyszerekre nem reagáló, ezekkel nem gyógyítható) baktérium-törzsek jelennek meg.

    Itt tényleg befejezem.....

    [Szerkesztve]

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák