Felbolydult a vezeték nélküli hálózati piac


Kevin Wen

Jelentős átrendeződést jósol a vezeték nélküli hálózati eszközök piacán az egyik főszereplő, a tajvani D-Link: a Draft N termékek megjelenésével jelentősen csökken a G szabvány sebességét és a lefedettségét növelni hivatott Super G (108/125Mbps) termékek valamint a hagyományos MIMO technológiás termékek kereslete, melyet jelentős áresés jelez. A B szabványos termékek kiszorulásával így most két kategória kialakulása körvonalazódik: egyiket az 54Mbps sebességet kínáló G szabványos, másikat pedig a jelenleg 300, jövőre 600Mbps sebességet elérő N szabványos termékek alkotják.

 

 

Szabványváltás

Alig négy éve jelent meg az IEEE 802.11g szabvány, mely csaknem megötszörözte a G szabványos vezeték nélküli eszközök sebességét. 2006 végére ez technológia gyakorlatilag kiszorította a korábbi kisebb teljesítményű eszközöket a piacról. Időközben valamennyi gyártó megjelent a G szabványra épülő, de annál nagyobb lefedettséget és némileg nagyobb sebességet kínáló megoldásokkal, ezek felett azonban megkongatta a vészharangot az új, a G szabványhoz képest is hatszoros – jövőre tizenkétszeres – sebességet kínáló, kieső pontok nélküli otthoni lefedettséget biztosító 802.11n szabvány tervezetének tavaly augusztusi megjelenése. Az a piaci szegmens, amely eddig a Super G termékek vásárlóközönsége volt elkezdte felismerni az új technológia előnyeit, így ez a magasabb árért csak relatív értéktöbbletet adó kategória jövőre várhatóan megszűnik létezni.

A szabványok területén azonban még vannak tennivalók: az IEEE-hez tartozó 802.11 Working Group tagjai idén már megpróbálták eldönteni, hogy a még versenyben lévő két csoport ( TGn Sync és WWISE ) ajánlása közül melyik képezze az alapját a minimum 100Mbit/s sebességet megcélzó új WiFi szabványnak (802.11n), de egyelőre nem jutottak dűlőre. A magyar HUWICO szervezet honlapján olvasható elemzésből kiderül, hogy az IEEE szabályai szerint, a szavazatok 75%-át megszerző csoport általi előterjesztés lett volna a nyerő márciusban, ezt azonban egyiküknek sem sikerült elérni. A TGn Sync 56%-ot (180 szavazat), a WWISE pedig 44%-ot (140 szavazat) szerzett. A Nokia és a Motorola az utóbbi hetekben csatlakozott az Airgo Networks, Broadcom, Conexant Systems, Texas Instruments és még számos céget magában tömörítő WWISE csoporthoz, de úgy látszik ez sem volt elegendő, hogy legyűrjék a a TGn Sync-et, melyet olyan nevek fémjeleznek mint az Atheros, Intel, Sony, Matsushita, Toshiba, Qualcomm.

Egyik lehetséges lépés lehet, hogy a két szabványtervezetet megpróbálják egyesíteni. Ez nem tűnik nehéznek, hisz technikailag mindkettő erősen a MIMO (Multiple Input, Multiple Output) technológiára támaszkodik. A szokásos egyetlen jel duplázása vagy erősítése helyett több, különálló jelet alkalmaznak, azaz egyszerre több hálózati kapcsolat épül ki az adó és a vevő között. Mivel teljesen elkülönülő jelekről van szó, kevésbé zavarják egymást, és jelentősen megnövekszik a hasznos sávszélesség.


MIMO, a többszörözött kapcsolat (Forrás: PROHARDVER)

 

Wireless N11 év garanciával

Az értéktöbblet csökkenését látva a D-Link drasztikusan csökkenti 2007 májusától 108Mbps sebességű Super G termékei árát, így jelezve a vásárlóknak, hogy az 54/108Mbps G eszközök is rövidesen már egy kifutó kategóriát képviselnek. Mindazoknak, akik a környezeti adottságok vagy a bizalom hiánya miatt eddig nem élvezhették a vezeték nélküli technológia előnyeit, a gyártó a Wireless N termékeket ajánlja, melyek a magasabb ár ellenében valódi értéktöbbletet – 11 év garanciát, teljes lefedettséget és a teljes otthoni szórakozáshoz elengedő vezeték nélküli sebességet – kínálnak.

„Az új vezeték nélküli technológia várhatóan hosszú évekre meghatározza a hálózati eszközök piacát, hiszen az otthonok 99 százalékában a Fast Ethernet vezetékes technológia a jellemző, ennél nagyobb sebességre nincs szükség a ma elterjedt alkalmazások igénybevételéhez. Ezért gondoljuk úgy, hogy a vezetékes sebességet is túlszárnyaló vezeték nélküli technológia hosszabb távon változatlan marad, és a 11 éves garanciális idő egyben a termékkategória életciklusát is jelenti.” – mondta Kevin Wen, a D-Link európai elnöke.

Azóta történt

Előzmények