Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Itt egy korábbi publikációja: [link]

    Ebből is kiderül nincs itt szó semmilyen újdonságról, a Dynamic Spectrum Management(DSM) amiről szó van, ez pedig már évek óta kutatott téma. A legtöbb távközlési eszközgyártók már legalább egy éve bejelentette hogy folynak a DSM kutatások a meglévő xDSL technológiák tovább javítása céljából és részeredményeket is közöltek.

    Pl. itt egy DSM white paper az Alcateltől, ez több mint 2 éves publikáció. [link]

    Szóval olyan nagy újdonság szerintem itt nincs, mit ami a cikkből lejön. Egy éve az eszközgyártó cégek sajtóhírekben közölték hogy a DSM-mel az a céljuk hogy a meglévő ADSL2+, VDSL2 technológiák hatékonyságát javítság. A DSM-től azt várják hogy azonos sebességet nyújt majd a jelenleginél dupla akkora távolság mellett, vagy azonos táv mellett dupla sebességet. Aztán hogy ez majd a gyakorlatban hogy fog összejönni az egyelőre még talány. Csodára nem érdemes számítani.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz doc #1 üzenetére

    Átkábelezésre részben úgyis szükség van, ez elkerülhetetlen. A nagy sebességek csak igen rövid rézkábel távolság mellett biztosítható, még DSM-mel is. Viszont nem kell teljesen lecserélni a rézkábelt, egészen az előfizető otthonáig, ami igen drága lenne. Mert minél mélyebben, az előfizetőhöz közelebb kell lecserélni a rézkábelt optikára, az annál munka, idő igényesebb és drágább beruházást kívánna.

    A telcok ezért ma is inkább az FTTN(fiber to the node) és VDSL2 párosítás mellett teszik le a garast a jővőbeli hálózat fejlesztéseik kapcsán, és jellemzően elvetik az FTTH(fiber to the home, üvegszál végig a fogyasztó otthonáig) típusú beruházásokat a drágaságuk miatt. FTTN-nél az üvegszál végpontja közelebb kerül az előfizetőhöz a jelenlegi nagyközpontos megoldásoknál, ahol a legtávolabbi ügyfél akár 5-6km-nyire is lakhat a telefonközponttól. FTTN beruházásnál az üvegszál a telefonközpontok helyett a nagyelosztókig tolódna ki, 500-1000 méter maximális távolságra a fogyasztóktól. Így a lerövidüt rézkábel távon ma is nyújtható VDSL2 technológiával 25-50 Mbps sebességű kapcsolódás, ami évekkel később a DSM technológiával akár duplázódhat. A másik megoldás a duplázódásra a bonding ami szintén ma is elérhető technológia. Bondignál két érpárat használnak a kommunikációra layer1-ben összefogva így duplázva meg a kapacitást, vagy növelve meg azonos kapacitás hatótávolságát. Persze a bondig és DSM összekapcsolásával, némi kis MIMO-val nyakonöntve a jővőben még tovább növelhető a hatékonyság.

Új hozzászólás Aktív témák