Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FTeR

    addikt

    válasz azbest #1 üzenetére

    már találkoztam olyan reklámmal, h

    "Átlagos felhasználás mellett korlátlan!*"

    "* 1000 Mb forgalmi korlát"

    persze a *-os olvashatatlanul kis betűvel.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz azbest #1 üzenetére

    Nem igazán értelek milyen elmaradt bevétel. A Joost vagy a Skype talán fizeti annak a kölségét hogy a felhasználóknál garantált szolgáltatás legyen? Szerintem nem, de még a fogyasztó sem ilyen szolgáltatás után fizet. Hogy egy szolgáltató a saját hálózatán hogy menedzseli a forgalmat az a saját egyéni döntése, nem hiszem hogy ebbe bárki másnak beleszólása lenne.

    Az olyan szolgáltatások amik extra nagy forgalmat generálva, szolgáltató szempontból extra nagy költséggel is járnak. Ezt vagy felhasználóra terhelik majd ha az ilyen alkalmazások tömegesen elszaporodnak és akkor a user fog sírni mert nő majd a havidíj. Vagy ráterheli felesben a userre és az alkalmazás szolgáltatóra. Akkor meg az alkalmazás szolgáltatók rínak hogy ezt a többlet költséget nekik is be kellene építeni, vagy havidíjat szedve a szolgáltatásuk után vagy még több reklámmal fedezni.

    A felhasználók 9x%-ának egy netes szolgáltatás valóban korlátlan, mert áltlagos felhasználói szokások mellett nem ütközik korlátba ami a szolgáltatónak is gondot okozna. A probléma a nagyfogyasztású userekkel van, az ő netezési szokásai mellett a korlátlan már nem összegyeztethető azzal a best effort szolgáltatási modellel ahogy a netet árulják világszerte a szolgáltatók.

    Át lehet persze térni forgalom alapú elszámolásra is, mint ahogy a víz, áram, benzin, gáz, stb esetén is ez a megszokott. Ezzel akkor nem lesz gond ha egy nagy forgalmú user sokat akar forgalmazni, mert meg is fogja fizetni az általa generált forgalommal arányos költségeket. A kis forgalmú meg kevésbé fog ettől változást észlelni.

    Egy forgalom alapú elszámolás ellen viszont pont az a kisebbség tiltakozna leghangosabban, mint ahogy egy hasonló szolgáltató hálózati forgalmát menedzselő szabályozás ellen is teszi, azok akik ellen ezek az intézkedések születnek. Mert ha már saját kontóra kellene seedelni, akkor már kétséges hogy egy seedelő hajlandó lenne azért kifizetni havi súlyoz tízezreket hogy egy torrent közösségnek hostolja az adatokat. Persze általdíjas módszerben ezt a szolgáltató kontójára megteheti, mert ott nem ő viseli a valós költségeket, de forgalom alapú elszámolásnál ez gyorsan megváltozna.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz azbest #15 üzenetére

    Az arányokról feledkezel el, ez a történet a hálózat menedzsmentnél elsősorban erről szó.

    A képeket, a flasht és a windows updatet nem fogja letiltani a szolgáltató, mert ezeket a szolgáltatásokat a bevételt jelentő ügyfélköre közel 100%-ban használja. Épp ezért neki erre a forgalomkörre különösen oda kell figyelni, mert ha itt gikszer van, lassulás az a teljes fogyasztói körét érinti és ha azok elmennének az őt komolyan érintené anyagilag.

    A p2p vagy a joost már közel sem ilyen magasan reprezentált szolgáltatás az ügyfélkör számosságát(ügyfél alatt érsd úgy bevétel) érintően, miközben adatforgalom szepontjából messze a legkiemelkedőbb. Vagyis itt a szolgáltató azzal szembesül a bevételem egy igen kis százaléka, használ egy olyan szolgáltatást ami az adatforgalmam(érsd költség) egy igen jelentős részét foglalja el.

    Üzletileg a szolgáltatónak az első csoport érdekeinek kiszolgálása lesz fontosabb mert ők azok akik a bevételének nagyobb részét képezik miközben kevesebb költséggel járnak, épp ezért az számára kiemelten fontosabb.

    Gondolj bele ha van X adatátersztő kapacitás, és annak a felét kitölti a HTTP és felét a P2P. De a HTTP-t a felhasználók 100%-a használja a P2P-t pedig csak 10%. Ha a 100% elégedetlen azért mert lassú a HTTP és e miatt akár el is hagyná a szolgáltatót az a szolgáltatónak nem jó.

    Ha elkezdi menedzselni a forgalmát, és úgy állítja be hogy a HTTP kapja meg az X átersztő képesség 90%-át és a P2P pedig 10%-ot akkor a HTTP forgalom máris gyorsabb lesz, a 100%-nyi ügyfélkör elégedettsége nőni fog. Persze lesz 10%, a P2P-ezők akinek ez nem válik előnyükre, mert az ő forgalmuk csökkeni fog. A fórumokon viszont ők a leghangosabban tiltakozók, ezért velük sokat találkozol. De az a 90% aki elégedettebb lett egy ilyen hálózat menedzsment által, nem jár fórumokra és akkor sem írta meg hogy lassult a szolgáltatása amikor a P2P korlátozza és akkor sem írja meg hogy gyorsabb lett miután lezajlott egy fogalom menedzelés.

  • bambano

    titán

    válasz azbest #15 üzenetére

    A szolgáltatónak nagyon nem mindegy, hogy milyen adatok adják a forgalmat.

    Sajnos nagyon sok fórumozó hajlamos elfelejteni azt a tényt, hogy a forgalom kétirányú, de a kapacitás nem egyforma mindkét irányban. Tehát a szolgáltató akkor jár el jól, ha a feltöltőket korlátozza.

    A fokozatosan lassab sebességre kapcsolás azért rosszabb megoldás annál, amit az upc most csinál, mert ha alacsony a kihasználtság (pl. éjjel, kora hajnalban), akkor a lelassított ügyfelek sem tudják kihasználni az üres kapacitást. Így meg ha nagy a terhelés, a webezők jobban járnak, ha kicsi a terhelés, a p2p-zők tolhatják.

    A nagyobb forgalmat generálók esetén az is baj, hogyha szolgáltató által preferált forgalmat csinál, a lassabb sebességre korlátozás azt is korlátozná.

    Jól van ez így, mindenki számára.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz azbest #22 üzenetére

    "Szerintem ha valaki nagymennyiségben forgalmaz adatot, akkor teljesen mindegy, hogy milyen protokon tette..": ezt akárhányszor mondod el, annyiszor nem lesz igazad.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • dabadab

    titán

    válasz azbest #1 üzenetére

    Igazabol most az USA-ban a "net neutrality" (vagyis az, hogy a szolgaltatok tartalom alapjan prioritizalhassak-e a forgalmat) amugy is nagyon kurrens tema, bar nem teljesen ebben a kontextusban, sokkal inkabb ugy, hogy "kerhessen-e a Comcast ezercsillio dollart a Google-tol azert, hogy ne lassitsa a YouTube-ot".
    A jelenlegi szabalyzassal nem vagyok teljesen tisztaban, igy fogalmam sincs, hogy van-e jogalapja egy ilyen lepesre a szolgaltatonak, mindenesetre erdemes lesz figyelni a fejlemenyeket.

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák